Kaynak Dil: "Kaynak Dil" ile "Hedef Dil"in yerini değiştir
Hedef Dil:
ÇevirİNGİLİZCE ÖZEL BİREYSEL & GURUP DERSLERİ

Çevirisi yapılacak metni lütfen yukarıya giriniz.
  Bu alana reklam verebilirsiniz. 0212 572 00 34
 

İNGİLİZCE ÖZEL BİREYSEL & GURUP DERSLERİ

Çeviri

ARTAN ÇEVİRİ TALEBİ

İngilizce yayıldıkça ve bilmeyenler çoğaldıkça çeviri talebi de elbette aynı doğrultuda artar. İnsanlar İngilizcenin itibarı arttıkça ve de gittikçe dünya dili olarak kabul görmeye başladıkça öğrenmek için harekete geçiyorlar. ama, ülkemizde insanların pek sabrı yok sanırım. her kes İngilizce öğrenmek istiyor ama bunun zor bir iş olduğunu anladıklarında hemen bırakıp kaçıyorlar. Derslere, kurslara büyük bir istekle başlıyorlar ve öğrenmek için çok hevesliler ama İngilizce öğrenmek için sadece kursa yada özel derse falan başlamak yetmez mutlaka çalışmaları gerektiğini anladıklarında vaz geçiyorlar, Çünkü, İngilizce dilini öğrenmek için ciddi sıkı ve disiplinli bir çalışma gerektir ki bu da bizim insanımızda pek olmayan bir şeydir. Ama özellikle çalışan kesim, İngilizcenin ne derecede önemli olduğunu bilir ama çoğu İngilizce bilmez. O halde ne yapmak gerek. İnternetten çeviri sitelerine girmek ve yazmak yada okuyup anlamak zorunda olduğu yazıları çeviri sitesi aracılığı ile çözmek.

ÇEVİRİ SİTESİNDEN YARARLANMAK

Çeviri sitelerinden gerek tercüme konusunda gerekse bir yazı yazmak için  faydalanmak isteyenlerin bu konuda bilgi sahibi olmaları gerek. Zira, çeviri sitelerinde yapılan çeviri yazılarının hemen, hemen hiç biri bilinen bir biçimde verilmez.Mut laka eksiktir, kelimelerin yeri değişmiştir, cümlenin öznesi bir yanda nesnesi bir yanda dağılmış bir vaziyette verilir ki bu dağınık paramparça ifadeleri toplayıp bir araya getirmek ve anlaşılır bir cümle haline sokmak içinde ikinci bir çaba gerektirir ve beraberinde kendi dilini de çok iyi bilmeyi gerektirir. Çeviri sitelerinden olabildiğince cümle çevirmek gibi bir işlem yaparak yararlanmaktan daha çok tek bir kelime yada iki kelime bir sıfat ve isim yan yana olursa yada çok bilinen ve kullanılan bazı söz  dizilerinin çevrilmesinde kullanılması akıllıca bir hareket olur.Tek bir ana cümleyi çeviri sayfasına yazmak ve çevrilmesini istemek yanlıştır eğer yazılan bağlaçlı bir İngilizce cümle ise ve tamamı yazılarak çevrim sitesinden Türkçe anlamı istenirse bu daha da büyük bir yanlış olur zira, Türkçe çeviri diye verilen ifadelerin anlaşılması yan yana getirilmesi ve bir anlam bütünlüğünün sağlanması hemen, hemen  imkansız denecek derecede zordur hele İngilizce bilinmiyorsa imkansızdır.

ÇEVİRİ İÇİN İNGİLİZCE BİLMEK ŞART MI ?

Bu soruya kesinlikle hayır demek mümkün değil. İngilizce bilmeden ticari İngilizce yada akademik seviyede yazılan bir yazının İngilizce bilmeyen biri   tarafından yapılan çeviriyi anlaması mümkün olmayabilir. Mesela, İngilizce yazıda " yapılan yeniliklerle artışı sağlanan üretim " yada " yıllardan beri bilim adamları tarafından izlenen gelişmeler " gibi İngilizce de realative clause denilen cümle yapıları yazılan yazıda varsa, çeviri sitesi bu tür ifadeyi tam bir Türkçe çeviri halinde vermez. O zaman, çeviri olayı çeviriyi yapan kişinin İngilizce bilgisine dayanır ki bu da çeviri yapanların bile belli seviyede İngilizce bilmelerinin gerektiğinin bir kanıtıdır. 

İNGİLİZCE ÖĞRENMEK ŞART MI ?

Bu soruya hayır diyecek birinin çıkacağı pek düşünülmez.Özellikle İngilizcenin temel iletişim dili olarak kullanıldığı işlerde, İngilizce bilmemek ayıptan da öte bir olaydır. İngilizce bilmeyen birinin de bu tür bir işte çalışması yada çalıştırılması da çok yanlıştır. Bu nedenle, bilmeyenlerin hemen harekete geçmesi ve dili öğrenmesi gereklidir. Ama hemen unutulmasın ki İngilizce öğrenmek sabır, ciddiyet, disiplin ve para ister. Bu kurallara uyan ve işe sarılan normal zekalı her insan İngilizce öğrenebilir. Sadece çeviri yolu ile işleri yürütmek bir dereceye kadar yeterli olabilir ama öğrenmek şart.

Çeviri siteleri ile belki bir nebze olsun gelen bir e-mail yada küçük haberleşmeler halledilebilir ama işin boyutu büyüdü mü çapı genişleyen bir işte zaman, zaman bildiğiniz İngilizce bile yeterli olmayabilir.


Bu kategoride henüz ürün Yok.